RSS Twitter Facebook

Deskins Dials Up Southwest Championships Score!

By canyon | 20 October 2012 | Featured News | | 0 Comments   

Lonnie Wheatley, PEORIA, Ariz. (October 19, 2012) – Shon Deskins raced to his first career ASCS Canyon Region non-wing Sprint Car win on the opening night of the Third Annual Southwest Championships at Canyon Speedway Park on Friday.

While Deskins enjoyed Canyon Region honors for the first time, Joshua Shipley put himself in prime position for Saturday night’s $5,000-to-win ASCS2 Micro Sprint Car event with a preliminary triumph while Chaz Baca, Jr., bested the Southwest Mod Lites.

Deskins took the Southwest Championships opener from the fourth starting position in front of current Canyon Region points leader Charles Davis, Jr., with Josh Pelkey advancing from 12th to claim the show position.  Mike Bonneau and Chris Bonneau rounded out the top five, with the balance of the top ten including 13th starter Bruce St. James, 16th starter Rick Ziehl, 19th starter Bob Ream, Jr., Andrew Reinbold and Casey Shuman.

Joshua Shipley raced from the pole position to claim his second ASCS2 Micro Sprint Car victory at CSP in front of Dennis Carrier, Josh Pelkey, Nick Aiuto and Dustin Cormany.

Chaz Baca, Jr., advanced from the third row outside for his first Southwest Mod Lite win of the year in front of ninth-starter Vince Perez and Justin Thornton.

The Third Annual Southwest Championships conclude at Canyon Speedway Park on Saturday night with another full card of ASCS Canyon Region Sprint Cars, ASCS2 Micro Sprint Cars and Southwest Mod Lites.  The ASCS2 Micro Sprint feature offers up a $5,000 winner’s share.  Racing action goes green at 7:00 p.m.

 

Canyon Speedway Park October 19 Southwest Championships Results:

ASCS Canyon Region:

First Heat:  1. 9-Ryan Linder, 2. 77-Dalten Gabbard, 3. 7k-Bruce St. James, 4. 29-Mike Bonneau, 5. 78-Chris Bonneau, 6. 6jt-Michael Curtis, 7. Xxx-Zach Sawyers, 8. 82-Tom Kamrath, 9. 5x-Jody Wirth.

Second Heat:  1. 50-Charles Davis, Jr., 2. 19-Andrew Reinbold, 3. 51-R.J. Johnson, 4. 12-Josh Pelkey, 5. 41w-Rick Ziehl, 6. 53-Tom Lee, 7. 8-Bob Ream, Jr., 8. 48t-Thomas Ogle, 9. 13-Glen Brace.

Third Heat:  1. 74x-Joshua Hodges, 2. 32b-Brian Hosford, 3. 93-Justin Quinn, 4. 20-Shon Deskins, 5. 17k-Kyle Danielson, 6. 21-Casey Shuman, 7. 16-Mike Martin, 8. 99-Chuck Jackson, 9. 74-Derek Williams.

“B” Feature:  1. 53-Tom Lee, 2. Xxx-Zach Sawyers, 3. 8-Bob Ream, Jr., 4. 48t-Thomas Ogle, 5. 99-Chuck Jackson, 6. 82-Tom Kamrath, 7. 17k-Kyle Danielson, 8. 13-Glen Brace, 9. 6jt-Michael Curtis, 10. 74b-Derek Williams, 11. 5x-Jody Wirth.

“A” Feature:  1. 20-Shon Deskins, 2. 50-Charles Davis, Jr., 3. 12-Josh Pelkey, 4. 29-Mike Bonneau, 5. 78-Chris Bonneau, 6. 7k-Bruce St. James, 7. 41w-Rick Ziehl, 8. 8-Bob Ream, Jr., 9. 19-Andrew Reinbold, 10. 21-Casey Shuman, 11. 16-Mike Martin, 12. 74x-Joshua Hodges, 13. 93-Justin Quinn, 14. 53-Tom Lee, 15. 99-Chuck Jackson, 16. 82-Tom Kamrath, 17. Xxx-Zach Sawyers, 18. 51-R.J. Johnson, 19. 77-Dalten Gabbard, 20. 32b-Brian Hosford, 21. 9-Ryan Linder, 22. 48t-Thomas Ogle.

 

ASCS2 Micro Sprint Cars:

First Heat:  1. 41-Colton Hardy, 2. 21b-Brandon Hacker, 3. 42-Katherine Aragon, 4. 23-Logan Haulot, 5. 20az-Jarrett Martin, 6. 77x-David Tardiff, 7. 81-Tyler Dean, 8. 45-Kenny Brewer, 9. 101-Jim Branum.

Second Heat:  1. 2-Dennis Carrier, 2. 6-Nick Aiuto, 3. 71-Dustin Cormany, 4. 88-Adam Milsap, 5. 2x-Tye Mihocko, 6. 24a-Pat Wing, 7. 10-Christine Root, 8. 7-Kevin Keefer, 9. 21x-Randy Johnson.

Third Heat:  1. 5k-Joshua Shipley, 2. 32-Jacob Hawkins, 3. 50-Cliff Cormany, 4. 53-Joe Pitts, 5. 6az-Joe Winter, 6. 4-Ryan Walter, 7. 11-Garrett Guilkey, 8. 7s-Kyle Shipley, 9. 31-Tyler Ybarra.

Fourth Heat:  1. 91-Ashley Huggins, 2. 77-Josh Pelkey, 3. F17-Joe Scheopne, 4. 10j-Kiley Fellars, 5. 29-Paul Martin, 6. 3-Jim Mattison, 7. 38-Mike Brewer, 8. 28-Austin Quick.

First Qualifier:  1. 42-Katherine Aragon, 2. 41-Colton Hardy, 3. 20az-Jarrett Martin, 4. 21b-Brandon Hacker, 5. 81-Tyler Dean, 6. 23-Logan Haulot, 7. 77x-David Tardiff, 8. 101-Jim Branum, 9. 45-Kenny Brewer.

Second Qualifier:  1. 88-Adam Milsap, 2. 6-Nick Aiuto, 3. 2-Dennis Carrier, 4. 2x-Tye Mihocko, 5. 71-Dustin Cormany, 6. 24a-Pat Wing, 7. 7-Kevin Keefer, 8. 21x-Randy Johnson, 9. 10-Christine Root.

Third Qualifier:  1. 5k-Joshua Shipley, 2. 4-Ryan Walter, 3. 31-Tyler Ybarra, 4. 50-Cliff Cormany, 5. 32-Jacob Hawkins, 6. 6az-Gary Winter, 7. 53-Joe Pitts, 8. 11-Garrett Guilkey, 9. 7s-Kyle Shipley.

Fourth Qualifier:  1. 77-Josh Pelkey, 2. 38-Mike Brewer, 3. 29-Paul Martin, 4. F17-Joe Scheopne, 5. 3-Jim Mattison, 6. 91-Ashley Huggins, 7. 10j-Kiley Fellars, 8. 28-Austin Quick.

“A” Feature:  1. 5k-Joshua Shipley, 2. 2-Dennis Carrier, 3. 77-Josh Pelkey, 4. 6-Nick Aiuto, 5. 71-Dustin Cormany, 6. 41-Colton Hardy, 7. 88-Adam Milsap, 8. 42-Katherine Aragon, 9. 38-Mike Brewer, 10. 50-Cliff Cormany, 11. 2x-Tye Mihocko, 12. 20az-Jarrett Martin, 13. 29-Paul Martin, 14. 53-Joe Pitts, 15. 91-Ashley Huggins, 16. 32-Jacob Hawkins, 17. 23-Logan Haulot, 18. 4-Ryan Walter, 19. 21b-Brandon Hacker, 20. F17-Joe Sheopne.

 

Southwest Mod Lites:

First Heat:  1. 2-Justin Thornton, 2. 75-Chaz Baca, Jr., 3. 11-Mike Ryan, 4. 41-A.J. Martin, 5. 40-Vince Perez, 6. 05-Jordan Martin.

Second Heat:  1. 14-Tony Martin, 2. 22-Scott Domine, 3. 10-Davey Bateman, 4. 5j-P.J. Jinzo, 5. 00-Mike Ryan, 6. 9-Mark Hammill, 7. 77x-Austin Kuehl.

“A” Feature:  1. 75-Chaz Baca, Jr., 2. 40-Vince Perez, 3. 2-Justin Thornton, 4. 11-Mike Ryan, 5. 14-Tony Martin, 6. 10-Davey Bateman, 7. 22-Scott Domine, 8. 5j-P.J. Jinzo, 9. 9-Mark Hammill, 10. 05-Jordan Martin, 11. 77x-Austin Kuehl, 12. 00-Mike Ryan, 13. 41-A.J. Martin.

Leave a Reply